Ameerika Ühendriikide pangad Wells Fargo ja Bank of America teatasid paar päeva tagasi, et alustavad peagi uuesti riskantsete hüpoteeklaenude väljastamist.
- Bank of America. Foto: Bloomberg
Ka subprime-laenudena tuntud riskantsete hüpoteeklaenude väljastamine lõpetati pärast viimast suurt majanduskriisi, kuna massiline maksevõimetus viis mitu suurt krediitori pankrotti. Nüüd aga hakatakse taas subprime-laene pakkuma ning seda 3,75protsendise intressimääraga 30aastase kohustuse puhul. Sõltuvalt laenaja krediidireitingust ning laenutüübist võib intress olla ka madalam, näiteks 3 protsenti.
Samuti plaanivad pangad vähendada laenutaotlejate taustakontrolli, lubades näiteks oma sissetulekut tõendada ka ebatraditsioonilistel viisidel. Samuti aktsepteeritakse, kui laenusaaja igakuine sissetulek jääb alla keskmise.
Pankadele annab selliste kõrge riskiga laenude väljastamisel julgust fakt, et riik on lubanud subprime-laenud hiljem kokku osta, seda läbi agentuuride nagu Fannie Mae. „Meie ainult vahendame laene, kuid Fannie Mae ostab need,“ seisab Wells Fargo kodulehel.
„Wells Fargo teenib kasumit, kogu risk jääb maksumaksja õlule,“ on kriitikud aga toimuva suhtes üliskeptilised.
Riskantsed hüpoteeklaenud on mõeldud inimestele, kes pankadest väga lihtsalt laenu ei saa kas kehva tagatise või väikese sissetuleku tõttu, samuti võib laenaja krediidireiting varasemate laenude teenindamata jätmise pärast halb olla.
Sellistel juhtudel pakuvad krediitorid kõrgemate intressimäärade eest hädasolijatele ikkagi laenu, nende tausta kuigi palju kontrollimata. Kriisieelsel ajal piisas sellest, kui laenuvõtja teatas oma sissetuleku suuruse selle kohta tõendeid esitamata. Samuti on laenuvõtjal riskantsete hüpoteeklaenude puhul võimalik anda tagatiseks kinnisvara, millele on juba varem hüpoteek seatud.
Kriisi tingimustes muutusid riskantsete hüpoteeklaenude võtjad maksevõimetuks ning paljud krediitorid jäid oma rahast ilma. Analüütikute hinnangul võimaldab sellist tüüpi laenude andmine headel aegadel küll hästi teenida, kuid kriisi korral on ka pankrot kerge tulema.
Seotud lood
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.